Vladimir Páral

A százszázalékos nő

250 perc

1986. november 18.

Adaptáció

Magyar Rádió

Vladimir Páral regényét – Zádor Margit fordításának felhasználásával – rádióra alkalmazta és rendezte: Benedikty Béla

Csembalón közreműködik: Sebestyén János

Zenéjét összeállította: Szendrői Sándor

Szerkesztő: Linka Ágnes

Szereplők:

Sonja – Csonka Ibolya

Zahn – Oszter Sándor

Holy – Bács Ferenc

Feleség – Saárossy Kinga

Id. Jágr – Suka Sándor

Jágr – Balázsovits Lajos

Volrab – Huszár László

I. hang – Felvinczy Viktor

Volrabova – Tanay Bella

1986. november 18, 21:05 Petőfi I. rész:

II. rész: november 25, 20:36 Petőfi

III. rész: december 2, 21:05 Petőfi

IV. rész: december 9, 20:36 Petőfi

V. rész: december 16, 21:05 Petőfi

VI. rész: december 23, 21:05 Petőfi

VII. rész: december 30, 21:05 Petfői

VIII. rész: 1987. január 6, 21:05 Petőfi

IX. rész: január 13, 21:05 Petőfi

X. rész: január 20, 21:05 Petőfi

1987. március 23 (I. rész, ismétlés)

Korabeli ajánlószöveg

Káprázatos alak

Nem tudom, merjem-e ajánlani ennek a hangjátéksorozatnak a meghallgatását annak, aki olvasta a könyvet. Azt hiszem, inkább nem. Egészen bizonyos vagyok benne, hogy nem azt hallaná, amire számít. Talán még akkor sem azt hallaná, ha maga Páral írta volna a forgatókönyvet és ő is rendezte volna – egyszerűen azért, mert rádiójáték lett a regényből.

Gondolom, sokan olvasták Dumas Három testőrét, és nyilván látták valamelyik filmváltozatát. Ahány film, annyiféle. Persze valamelyest mindegyik hasonlít a könyvre, és reménykedjünk abban, hogy a filmnéző „olvasata” nem tér el lényegesen a regénytől, azaz Dumas megírta azt is, amit a filmen látunk.

Egy valamit biztosan merek állítani: az, amit a hangjáték-sorozatban hallani fognak, benne van a regényben. Páral ezt is megírta. Ha másvalaki készítette volna ezt a rádióváltozatot, nyilván más volna. Egészen más. Én is olvastam másképpen, több lehetőség közül választottam azt, amit végül is hallani fognak.

Páral könyve nem kínálja magát a rádiójáték készítésre, nincs benne sok dialógus. Hogy egészen pontos legyek, nagyon kevés a dialógus. Az ilyen regény a rádióra alkalmazók réme.

Ez volt az egyik szempont, amelynek alapján elhatároztam, hogy rádiójátékot készítek A százszázalékos nőből. A másik: meggyőződésem, hogy Páral egyike azoknak a kortárs íróknak, akiknek napjaink remek (talán azt is mondhatnám, nagy) cseh irodalmát köszönhetjük — ugye, eltekintenek tőle, hogy soroljam a többieket?

Csak a rend kedvéért mondom. Vladimír Páral 1932-ben született Ústi nad Labemben, ott lett vegyészmérnök az ötvenes évek második felében, regényei is Ústiban és Csehország északnyugati csücskében játszódnak. Az már egy másik kérdés, hogy ezeknek a könyveknek a mondanivalói a világ mely tájain érvényesek, de ebbe most ne menjünk bele. A százszázalékos nő azok számára is fogyasztható, akik csak egy érdekes, fordulatos történetre vágynak.

A regény főszereplője káprázatos alak, olyan, akire minden férfi vágyik: gyönyörű, fiatal, okos, jó, egyszerűen százszázalékos, azaz majdnem szereposztási képtelenség, nem lévén 19 éves színésznőnk, aki valamenynyi felsorolt követelménynek megfelel. Ennek épp oly színésznőnek szántam, és ezért alig nem írom ismét, fiatal és tehetséges, hogy a fényképekkel rögtön azonosító hallgatót megkíméljem a figurára és alakítójára közötti különbségek taglalásától (ez nem is olyan szép, nem is vörös a haja, nem is 19 éves és így tovább). Sajnos, a felvétel régen készült, azóta Csonka Ibolya ismert, népszerű színésznő lett, ám szerencsére egyéb változás nem történt az életében: változatlanul fiatal és tehetséges.

Benedikty Béla (1986, Rádióújság)

Rádiós műfaji besorolás Adaptáció
Hangfelvételt készítő rádió/műhely neve Magyar Rádió
Bemutató dátuma 1986. november 18.
Játékidő 250 perc
Forrásmű típusa Regény

Vélemény, hozzászólás?