Major Ottó

A Kispörös-család

1951. március 15.

Eredeti hangjáték

Magyar Rádió

Major Ottó rádiójátéka.

Rendező: Rácz György.

Személyek: Beszélő — Csengery Judit; Kispörös — Balázs János; A felesége — Völcsey Rózsi; Kata, a leányuk — Ferrari Violetta, Simó, őrvezető — Ujlaki László; Biroska, tanítónő — Romvári Gertrud; Závodszkiné, tanítónő — Sennyei Vera; A férje — Básti Lajos; Az idegen — Horváth Tivadar; Jerszi — Márkus Ferenc; Nemes-Tóth — Lehotay Árpád; Hener — Juhász József; Bogdán — Turgonyi Pál; Parancsnok — Toronyi Imre; alhadnagy — Földes Károly; DOnka — Kovács János; Riagyák — Raksányi Gellért; Esztike — Pápai Erzsi; Katona — Regős Péter

…A jugoszláv határ mentén hídavatásra készülnek. Éppen az ünnepség előtt két nappal, téli kihelyezésre honvédalakulat érkezik a faluba. A helybeli tszcsének egy volt gazdatiszt a könyvelője. Ezen az estén egy idegen keresi fel, az UDB, a jugoszláv fasiszta kémszervezet ügynöke és rá akarja bírni, robbantsa fel a hidat. A volt gazdatiszt vállalja. Éppen elhelyezik a bombát, amikor a tszcs elnöke megzavarja a munkájukat. A merénylők lelövik. A gazdatiszt a katonákra akarja fogni a gyilkosságot, mintha óvintézkedésből azok adták volna le a halálos lövést. A honvédalakulat egyik fiatal őrvezetője gyanúsnak találja a körülményeket, a tszcselnök halálát, a gazdastiszt érvelését és nyomozni kezd. Rövid idő alatt sikerül az összeesküvést leleplezni, a tetteseket ártalmatlanná teszik s a hidat is felavatják a kitűzött időpontban, a dolgozó nép örömujjongása közepette.

1951. március 15.

1951. március 18., vasárnap, 20:20, Kossuth

1951. június 3.

1951. július 16. hétfő Kossuth 21.00

Szabad Európa Rádió Hungarian Monitoring: ” KOSSUTH július 16. 21 h. A Kispörös család. Rádiójáték. Irta Major Otto. Katonaság érkezik a fa­luba, amely éppen hídavatásra készül. A kato­nák a legszebb lánynak megigérik, hogy részt vesznek a kultúrműsor­ban, amellyel a falu a hídavatásra érkező közönséget akarja szórakoz­tatni. Ugyanakkor megérkezik a faluba Tito küldöttje is. Az öreg, re­akciós tanítóné férjét keresi fel és emlékezteti Újvidékre. Závodsz­ki, a dolgotalan férj megijed és elvállalja, hogy feloszlatja a tsz­cs-t, emlynek az elnöke Kispörös János, volt vörös katona, aki még Staricánál harcolt.
Egyik beszállásolt katona: Hurrá elvtársak! Igazi hős házába kerültünk! Talán látta is?…
– Láttam…/Sztalint/
Závodszki felrobbantja a tszcs-t, de ugyanakkor kiderül az is, hogy Kispörös neki adta az egész tszcs pénzét házépítésre és azt Závodszki elspekulálta. Bort vett titokban egy kiláktól és most nem tudja visszaadni.

Závodszki elhelyezi a bombát az új hídon. Kulák barátja áll őrt és a lányát kereső Kispöröst agyonlövi. Szerencsére egyik beszállásolt katona észreveszi a már nem is gyanús jelek tömegét és kimegy a híd­hoz. Ott látja, hogy valami történt, felszedi a bombát, de az fel­robben és a katona megsebesül. A kulák már Titóhoz szeretne mene­külni, de a határőrség elfogja és a katonai parancsnok előtt mindent bevall, mint a kommunista vádlottak általában. A bűnösöket letartoztatják és a derék szak­szervezető jutal­mul vezeti a katonaság küldött­ségét a hídavatáson.”

Rádiós műfaji besorolás Eredeti hangjáték
Hangfelvételt készítő rádió/műhely neve Magyar Rádió
Bemutató dátuma 1951. március 15.
Előforduló releváns játékterek Téesz/birtok/zárt vagy szabadtéri mezőgazdasági objektum
Releváns földrajzi régió Vidék
Időszinkronitás Szinkron
Címkék

Kulák, Tito

Vélemény, hozzászólás?