Dadiani

** A batumi sztrájk **

85 perc

1950. december 19.

Adaptáció

Megközelítés:
Szocialista |

Magyar Rádió

Kiemelkedő rádiójátékok

Dadiani Sztálin-díjas színműve

Dadiani Sztálin-díjas szinművét rádióra alkalmazta és rendezte: Várkonyi Zoltán

Személyek: Vlagyimir Iljics Lenin – Gáti József; Joszif Visszárionovics Sztálin – Gábor Miklós; Datiela, rakodómunkás – Gózon Gyula; Magdána, a felesége – Orsolya Erzsi; Elisuki, fiuk – Molnár Tibor; Cabu, Elisuki felesége – Ferrari Violetta; Givi, Elisuki fia – Balassa Gábor; Varden, Datiela unokaöccse – Pándi Lajos; Rakodómunkások a kikötőben: Zevar – Árva János, Vartan – Rajczy Lajos, Dávid – Hindy Sándo,; Domentij – Kamarás gyula; Munkások: Vasziljev – Ujlaki László, Szelivisztro – Bagó László; Munkáslányok: Liloszi – Rákosi Mária, Deszpine – Komlós Juci; Geraszim, kalauz – Gárdai Lajos; 1. küldött – Kollár Béla; Metiela, tönkrement herceg – Makláry János; Gudzsu, kocsis – Bánhidi László; Karlo Csheidze, mensevik – Balázs samu; Zükov, gyáros – Tapolczay Gyula; Fati Zükova, a felesége – Keresztesi Mária; Data herceg, Fati fivére – Ráday Imre; Csicsi O Bregvadze, ülnök – Ascher Oszkár; Kormányzó – Rozsos István; Rendőrfőnök – Ungvári László; Rendőrtiszt – Velenczei István; Munkafelügyelő a kikötőben – Horkai János; Mester a gyárban – Turgonyi Pál; Beszélő – Bárdi György

165 perc

1950. december 19. 20:15 Kossuth Rádió

1951. február 6., kedd 20:15-22:00 Kossuth rádió

1951. március 13., kedd, 20:15 Kossuth rádió

A felvétel fennmaradt

„ A kibontakozó világválság magával rántja az orosz ipart is, és a bekövetkező események nagymértékben forradalmasítják a munkásságot. … Ukrajnában és a Volga vidékén parasztlázadások törnek ki …. Különösen nagy erővel lángolnak fel a sztrájkok 1902-3-ban a Kaukázus vidékén. …  A forradalmi harcot a párt Tfiliszi szervezete irányította. Itt dolgozik a fiatal Sztalin elvtárs is. … Ő teremtette meg a bolsevik Párt alapjait…. Sztálin elvtárs munkája nyomán a batumi munkásmozgalom is naggyá nőtt és megerősödött” (a felkonferálásból).

Batum kikötője. Az öböl olajfoltos vize mozzanatlan…Sok a munkás, nagyon kevés a hajó… A raktárépületek között vézna gyerekek. … A parton egy örmény munkáscsoport nézi a kirakodást. …”

Megjegyzés: Tiltott szereplők

Pecsét: ZÁROLÁS FELOLDVA

Felhasználva: 1966. szeptember 22

1969. június 17.

Kritika 1

Újszerű rádióműfaj született! „A batumi sztrájk”

Szoszo elvtárs.
A huszadik század első éveiben megmozdult a föld a cár lába alatt, A nép forrongott s délen kitört a lázadás. Tifliszben az agyonelgázolt, elnyomott munkások élén feltűnt egy ember, akinek nyugodt, erőteljes szavai lángra gyújtották a szunnyadó tüzet. A munkások vezére Sztálin volt — „Szoszo elvtársnak“ nevezték az illegális munka harcosai. Tüntetések folytak, napokra megállt a munka, szerte a vidéken izzott a levegő. A tifiliszi eseményekről beszéltek a falvak parasztjai és a kikötők rakodómunkásai. Batum kikötőjében is várták a híreket. Kevés volt a munka és sok az éhes ember. A bérek pedig egyre lejjebb szálltak, mert csak az kapott munkát, aki olcsóbban adta az erejét. Volt azonban egy szövőgyári munkás, Elisuki, aki gondolkodott és gondolatait elmondta a többieknek is. A fiatal grúz, lent járva a kikötőben, látta, hogy a falatka kenyérért hogyan marják egymást az emberek. „Ha verekesztek, a gazda még kisebbre fogja a falatot, fogjatok össze, csak tisztességes bérért dolgozzatok“ — magyarázta nekik. Az emberek megértik, beszüntetik az éhbérért folyó robotot.

„Veszélytelen szocialista”

VZükov gyáros házába is eljutott már a tifiliszi sztrájkok híre. A gyáros azonban biztonságban érzi magát, hiszen, mint mondja, a szocialisták sem egyformák, „van egy fajta, amelyik veszélyes, de van egy másik fajta, amelyik a legjobb szövetséges“. És Csheidze, a szövőgyári munkások közé furakodott mensevik „a veszélytelen fajtához“ tartozik. A gyárakban sűrűsödik a levegő, pattanásig feszült a munkások elkeseredése. Vezető nélkül, a mensevikek árulásának kitéve állanak, amikor megérkezik Tifliszből Sztálin, és Batum dolgozói felemelik szavukat zsarnokaik ellen.

Sortűz!

A város főutcáján felhangzik a forradalmi ének s eldördül a kirendelt katonaság sortüze. A menet nem áll meg, elől halad Sztálin. Mellette, zászlóval kezében, a fogságból szabadult fiatal grúz forradalmár Ecsuki, testével védi Sztálint. Ecsuki golyótól találva összerogy, de most Sztálin fogja karjaiba és így viszi tovább, előre, az első sorban. „A szikrából láng pattan ki“ — volt Dadiani színművének címe, amelyből Várkonyi Zoltán rádióelőadásra írta és rendezte „A batumi sztrájk“-ot. Ez a rádiójáték jelentős lépés a rádió nevelő munkájának fejlődésében. Az előadás sikerült megoldása annak a problémának, hogy hogyan lehet áthidalni a nehézséget, amelyet a kizárólag hallás útján való érzékelés jelent.

Több, mint hangjáték

„A batumi sztrájk“ előadása újszerű rádióműfaj születését jelzi. Színpadi műveket a Rádió eddig csak leszűkített formában vehetett át, hiszen az író és rendező csak akusztikus megoldásokra volt utalva. Az újszerű rádiójátékoknál a regényes, elbeszélő műfajú átvezető szöveg elvégzi a hangulat és környezet megfestésének nehéz munkáját. A gyors helyszínváltozás lehetősége szintén hozzájárul a rádió új műfajának további fejlődéséhez. A hangjátékok elkészítésénél egyik legnehezebben megoldható kérdés a jelenetek és felvonásvégek érzékeltetése. Ezt eddig közzenék alkalmazásával oldották meg. Itt a zene más célt szolgál: tovább él benne a cselekmény, a zene erősíti a drámai fordulatokat.

A szereplők

A jeleneteket átvezető szövegmondó Bárdi György nagy időkről beszél, hangjának keményebbnek és határozottabbnak kellene lennie. Gábor Miklósnak jutott a legnehezebb, de egyszersmind legszebb munka: az ifjú Sztálin alakjával rádiójátékon keresztül most találkoztunk első ízben. Derűsen, felszabadítóan szóltak azok a szavak, amelyek a nehéz eseményektől nyomott emberekbe bátorságot, bizalmat öntöttek. Sztálinnak, a bolsevik forradalmárnak ellenfele Csheidze, a mensevik. Balázs Samu gőgös, elbizakodott hangjában állandóan érezhető a belső zavarosság. Hangszínének árnyalatnyi változtatásával ki tudta hozni annak az alaknak bizonytalanságát. Ferrari Violetta, Molnár Tibor, Gózon Gyula, Tapolczai Gyula és a rádiójáték többi szereplői a forradalom egy-egy típusát rajzolják meg. Turgonyi Pálnak azonban a szövőgyári munkafelügyelő szerepében nyersebb hangot kellene használnia.

A batumi sztrájk“ magas színvonalú előadása nagy reményekre jogosít és kötelezi a Rádió művészeit a megkezdett jó munka folytatására.

Fejér László
(Magyar Nemzet, 1951. február 10.)

Kritika 2
Rádiós műfaji besorolás Adaptáció
Hangfelvételt készítő rádió/műhely neve Magyar Rádió
Bemutató dátuma 1950. december 19.
Játékidő 85 perc
Szemléletmód, alműfaj, tematika Szocialista
Forrásmű típusa Színmű

Vélemény, hozzászólás?