chevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upquotesearch
Gácsi Sándor

Attilát nem szabad emlegetni

1983. október 18. :

Magyar Rádió

Array

Gácsi Sándor dokumentumdrámája

A szereplők valóságos személyek: Attila édesanyja, édesapja, nővére, nővérének barátnője, két szomszéd és két orvos.

Dramaturg Lóránd Lajos

1983. október 18. K 20.59-22.00

A címben idézett figyelmeztetést egy ötéves fiúcska mondja el, amikor a szülők dolgoztak. A lakás kulcsát az idősebbik őrizte, ő törődött az unokaöccsével, főzött neki a butángáztűzhelyen, hiszen „annyira ügyes, talpraesett és önálló volt”. De csak volt…

Számtalan apától és anyától hallani a 10-11 éves gyermekek „felnőtteket megszégyenítő” talpraesettségéről, meg hogy ők „minden helyzetben feltalálják magukat”. Az ilyen kicsik „csinálnak maguknak programokat”, keresnek és talának játékokat, barangolnak elhagyatott helyeken, lesnek titkokat, oktatják-bíztatják társaikat – sokszor valóban látható vagy észlelhető következmény nélkül…

Pedig a veszély állandó.

Az utóbbi évek statisztikájából kitetszik: ijesztően nagy a gyermekbalesetek száma – ás főként a halálos baleseteké. Autó elé ugrás, mélybe zuhanás, égés, szúrás, robbanás, alkohol- vagy vegyszermérgezés és még számtalan más ok szerepel a listán. Nem számít viszont balesetnek, ha felnőttek rátámadnak kiskorúakra, és azok nem találják meg a védekezés hatásos módját, nem kének segítséget senkitől, sőt még jelzéseket sem próbálnak adni környezetüknek. A kiszolgáltatottak ellen irányuló ilyen bűntények joggal háborítják fel a társaalmat. A bíróságok a legszigorúbb ítéletek kimondásával igyekeznek védelmet nyújtani a kicsinyeknek. De attól még az alkalmak megmaradnak,és a magukra hagyottak bármikor veszélybe kerülhetnek.

Ismerem, hallom ezt az ellenérvet: „Nincs elég intézmény és kevés az őrzésre képes nagyszülő”. Választásom azért esett Attilára, mert tudtam, hogy a karácsonyi szünetben a napközi is és a nagyanyja is segytségére lehetett volna a gyermek édesanyjának. És volt férj, szomszéd… Számon kérhető gondatlanság sem merült fek, kórházba szállítása után sérüléseibe Attila mégis belehalt, kérdőjelet hagyvan itt nekünk: hogyan és miért?….

A dokumentumdráma felvételei az esetet követő napokban kerültek magnószalagra – valamennyi közreműködő tudtával és beleegyezésével. Nem vitathatom azállítások őszinteségét. Azt sem titkolom, hogy engem a végzetes „találkozás” törvényszerűen „véletlen” bekövetkezése izgat – illetve elkerülésének lehetősége. Fontos és szükséges erről beszélni, ha Attila már menthetetlen is, mások talán megelőzhetik a hasonló tragédiákat.

Az orvosokkal értek egyet: „EGy hasonló korú kisfiú nem lehet hős, csupán megszokja, hogy mindent neki kell egyedül megoldania” Ám ez esetben az erő és ügyesség kevésnek bizonyult…

Gácsi Sándor”

Bemutató dátuma 1983. október 18. :
Rádiós műfaji besorolás Dokumentumműsor
Hangfelvételt készítő rádió/műhely neve Magyar Rádió
Forrásmű típusa Non-fiction
Kapcsolódó rádiójátékok
Filter by
radioplay Post Page
Sort by

Írta József Attila

„Írta József Attila” – elmondja Madaras József Cserhalmi Sára és Hevesi Nándor össze

1

Írta József Attila – elmondja Madaras József

Cserhalmi Sára és Hevesi Nándor összeállítása Fuszenecker Ferenc fotóművész 1996 körül kezdte fotózni a Lendvai

1

Az út végén

Asperján György dokumentumjátéka Szerk. Ambrus Tibor Rendezte Varga Géz

0

Szent Margit

Rádió oratórium, Irta Jankovich Ferenc, Zenéjét szerzette Tóth Dénes. Vezényel Paul Tibor. Közreműködik a Forrai kam

0

Vélemény, hozzászólás?

hu_HUHUN