Maróti Lajos

Sínek

Összefoglalás

Allegorikus rádiójáték. A még monó hangjáték finom effektekkel és nagyszerű színészi teljesítménnyel gondolkodtatja el a hallgatót, hogy vajon minek is az allegóriája ez a végtelenbe tartó utazás. Végül is szerencsére a rádióújság közli a szerző ajánlóját (lásd odébb), amiből kiderül, hogy a darab a szocialista rendszer és a benne élők allegóriája: minden a helyére kerül. Eszerint a darab kérdése az, hogy az állampolgárok tesznek-e valamit a rendszerért, vagy, magukért, vagy a rendszertől / mástól várják a segítséget minden bajukra: hiába az atommeghajtás, a kisett jancsiszög nem kerül magától a helyére.

CSELEKMÉNY

Az utasok egy rohanó vonat fülkéjében 6 órás késésre panaszkodnak.  A vonat halad, de mégsem érkezik meg. Az utasok között különféle kapcsolatok szövődnek, miközben kiderül, az atomhajtású vonat már nem is a sineken megy, sőt, fékező szárnyai is vannak. Jó nagy csomagokkal utaznak az utasok „valami” felé, de még nem tudni, megérkeznek-e. A klíma ugyan nem működik, és meg is tudnák csinálni, de az utasok ezt ráhagyják a vasuti szakemberekre, elvégre ők csak utasok.

Színlap

Maróti Lajos rádiójátéka = Politikai parabola

Rendező: Varga Géza

Szereposztás:

A szemaforállító – Sinkovits Imre

A bácsika – Páger Antal

A mérnök – Horváth Tivadar

A nő – Schubert Éva

A kalauz – Szirtes Ádám

A vonatvezető – Mádi-Szabó Gábor

Dramaturg: Mesterházi Márton

1968.11.22.19:35 (53 perc) Kossuth

1969. 08. 26. Urh 21:09 – 22:02

1978. Június 11. vasárnap 22:07-23:00

1986. február 2. 22:36 Petőfi

1999. július 26 B. 23.05

https://archivum.mtva.hu/news_archive/item/NEWS-QkpWS1pYVDkwdXljTHJlMWhiZXhUemZaaURvMHpqQXBhbTcxS1RITjhHST0

Korabeli ajánlószöveg

Egymásra zsúfolt csomaghegyek között, összepréselődve négy ember utazik egy vasúti kocsi fapados fülkéjében, három férfi és egy nő. Az érkezés menetrendben megígért ideje már órák óta elmúlt, pedig a vonat nem állt meg, és még csak nem is lassított. A szokatlan körülmény feloldja az utasok gyanakvó hallgatását, beszélgetésbe elegyednek, különféle magyarázatokkal próbálkoznak, Dürrenmattól Einsteinig mindenki szóba kerül, aki valaha a vonatok természetével foglalkozott; végre előbukkan a kalauz is, aki — újabb vitaszakaszt adva a du­lakodássá fajuló vitának — egy meghök­kentő hipotézissel áll elő: a vonat már rég megérkezett, csak ezt az utasok még nem vették észre…

Ezzel a szituációval indul rádiójátékom, melyet ma este mutat be a Rádiószínház, s amely a Sínek címet viseli. Az elmondottak után talán úgy tűnik, hogy a hangjáték az abszurd dráma fájának egyik hajtása. Ténylegesen azonban nem erről van szó. „Groteszk parabola” — talán ezt lehetne műfaji megjelölésül adni. Mégpedig többsíkú parabola. Legáltalánosabban az emberi létről, ennek szorongásairól, cél-eszméiről és ezen eszmékhez való viszonyunkról szól. De nem lesz nehéz fölfedezni és megfejteni egy másik, politikai-társadalmi jelrendszert sem, amely nagyon is konkrétan azt a kérdést feszegeti, vajon nem tévedtünk-e naiv várakozásunkban, amikor az általunk formált és szocialistának nevezett társadalmi rend megvalósítására irányuló eszméket — irányító direktívák helyett — valamiféle síneknek képzeltük, amelyre csak rá kell állni, s a többi magától megy a végállomásig?

Nem tagadom tehát: politikai parabola a Sínek, mely egyfelől az emberi tunyaság, belenyugvás és tehetetlenség, másfelől a hivatali hülyeség és bürokratikus vízfejűség érzékeny pontjait keresi (és remélem: találja), elszántan és kegyetlenül, és ha igaz, hogy a nevetségesség öl, akkor kétségkívül gyilkos módon… Bevallom, hosszú ideig nagyon szerencsétlennek éreztem magam írói pályafutásom eme első drámai művével. Négy évvel ezelőtt írtam ezt a kis „egyfelvonásost”, s akiknek akkoriban megmutattam, folyóirat-szerkesztők, színházi emberek, igencsak furcsállva néztek rám: hol élek, hogy képzelem? Szó sem lehet róla, ezek a gondolatok…

Hát igen, azok a gondolatok: a Sínek egy új gondolkodásmód szükségessége mellett tört lándzsát, amely akkoriban — darabom születése idején — sokak szemében „megbotránkoztatónak” tűnt, ma viszont már, pár évvel az új mechanizmus meghirdetése után…

„Azokból a gondolatokból” én természetesen azóta sem engedtem; a Sínek viszont valahogyan afféle mostohagyerek-sorsra jutott nálam… eldugtam, hogy ne is lássam. S valószínűleg máig egy dosszié mélyén porosodna kéziratkötetegeim alján, a Rádió egyik dramaturgjának biztatása nélkül. Az ő többszöri rábeszélésére vettem elő ez év elején újra a Síneket. És nem bántam meg. Mindazok, akik hozzájárultak a holt betű életrekeltéséhez, a dramaturgok, a rendező, a technikusok és kitűnő színészek értő kedv-vel, a játék önfeledtségével és örömével tették bele magukat e furcsa produkcióba, s ez, valamint az időről időre fölcsattanható hahoták mindezért kárpótoltak. S egyúttal némi reménykedést is loptak belém: a rádióhallgató is jól fog szórakozni…

Maróti Lajos

Szerző
Rendező
Színészek
Dramaturgok
Korhatár - Ifjúságvédelmi skálaSzülői felügyelettel
Korhatár rövid indoklása

A darab mélyen filozófikus, ami csak szülői segítséggel fejthető meg, viszont így akár a hétköznapi nevelésben is hasznosítható.

Státusz Önálló mű
Rádiós műfaji besorolás Eredeti hangjáték
Hangfelvételt készítő rádió/műhely neve Magyar Rádió
Bemutató dátuma 1968. november 22. 19:35
Játékidő 53 perc
Eredeti korhatári besorolás Nincs
Előforduló releváns játékterek Jármű (űrhajó is)
Releváns földrajzi régió Út(on) (a Földön)
Időszinkronitás Jövő
Szemléletmód, alműfaj, tematika Moralizáló-filozófikus
Groteszk
Példázat
Szocialista
Szövegforma DIalógus
Történetszál Hálózattörténet
Narratíva/konfliktustípus Keresés, Látogatás egy másik világban
Dramaturgiai egyéb adatok Rádiószerű
Történet időtartama Több óra
Cselekmény kronológiája Kronologikus
Felvétel helye Stúdió
Nyelvezet Köznyelv, Argó/szleng
Főbb szereplőviszonyok Magánéleti (nem szerelmi), Szerelmi/szexuális, Szolgálati-hierarchikus
Releváns társadalmi/kulturális/gazdasági/politikai - poszt/hivatás/tevékenység Nyugdíjas, Járműn dolgozó, Udvarló/szerető
Főszereplők releváns kora Középkorú, Idős
Narrátor Nincs
Narráció helye Nincs narrátor
Párbeszédek jellege Férfi-férfi, Férfi-nő
Zenei jellemzők Nincs zene
Címkék

utazás, élet, rohanó vonat

Társadalmi címkék

Állampolgárok helyzete

A rendszer helyzete

Bemutató médium Kossuth
Kódolás kész? Kész

Vélemény, hozzászólás?