Falurádió – dohánytermelés

Figyelem, figyelem, M… község tanácsa felhívja a község figyelmét a dohánytermelésre. Olyan pénzbeli és természetbeni eredményeket biztosít, amelyek lényegesen emelik a gazdálkodás hasznát. A dohánytermelés segítése céljából nagy kedvezményeket nyújt államunk: magas beváltási árat, mennyiségi és minőségi jutalmazást, termék- és állatbeszolgáltatási kedvezményt, ingyenes cigarettajuttatást, termelési előleget és hitelt kapnak a dohánytermelők.
/Lelkes moraj/

Kössetek termelési szerződést dohányra. Figyelem, figyelem, dohánytermelési szerződést lehet kötni a termelési felelősnél a szövetkezetben és a bpi dohánybeváltó körzeti dohánytermelési felügyelőnél.

– Gyere, apjukom, téged is rábeszél ez a sok ígéret, aztán beadod a derekadat.
– Dehogy.
– Már elmentél majdnem a termelési felelőshöz.
– Pedig gondolhatna Pista sógor a tavalyi eredményre. Nagyobb a dohányfüstje, mint a haszna, a jó füstöt pedig szívesen szívom. De hogy ennyi jóval is jó a dohánytermelés! Akár csak utánanézek annak a szerződésnek. Kössük össze a kellemest, s a hasznost. Se kellemest, se hasznot, mindig vágni lehet más körül a füstöt. Mióta a felesége vagyok, ez teszi tönkre az életemet.
– A pipa nem pöröl, nem ellenkezik.
– De büdös, lám nem is tudom, mit csináljak ellene.
– Egyszerű, cigarettázzon ma is.
– De komoly, mennyi pénzt kaptál tavaly, sógor?
– Az elszámolásnál bizony csak 200 forintot. Most meg újra szerződést akar kötni.
– Jó reggelt, bocsánat, hogy közbeszólok.
– Jó regge Ó elvtárs, beszéljen csak, kérjük is a tanácsát.
– Nem szép dolog, hogy elfeledkezett a 600 t-os előlegről, a vetőmagról, a műtrágyáról és a gépszántási utalványról, amit előre kaptak, csak a 200 Ft-ot nézi, amit az elszámolásnál vesztett el, meg elfelejti, hogy nem fordítottak gondot a szárításra, és így a beváltásnál csak alárendelt lett belőle.
– Nézze, tanácselnökhelyettes elvtárs, mégis csak kicsi a haszon a sok babramunkáért.
– Bizony sok munka van a dohánnyal, és kényes is.
– Ugyan apám, munka, munka, de nem megerőltetés.
– Csak beszél. Azt se nézed, hogy nincs se deszka, se pajta, amiben kiszáradjon a dohány. A padláson száradt, meg nem is értettünk hozzá.
– A melegágy háztáji deszkából, gerendából, cserépből, téglából is megteremthető. Van fa kitermelésre lehetőségetek?
– Már mondtam, hogy vágják ki az alsó udvaron az akácot, tehát az engedély. Dohánytermelőnek a céljára adható engedély. Forduljanak hozzám a tanácsra, meglesz. Én dicsérem a dohányt, miért ne? Az én 800 négyszögöles termésem 5×2,5 Ft-ot jövedelmezett, pedig csak közepes eredménnyel végeztem. Vannak a dohánytermelésnek is sztahanovistái, Gulácsi János például a szomszéd községben, 19 600 Ft ütötte a markát. Káller József helyi termelőnek meg múlt évi jövedelme 7 800 t volt 12 négyszögölről. Ez az idén, ha hozzávesszük a 70%-os áremelést, a többi termelési jutalmat, cigarettajuttatást, beszolgáltatási kedvezményt, kb. 26,500 t-ra emelkedik. Az ország egyik legértékesebb exportcikke.
– Azt se hittem volna, hogy ennyit is fizethet a kicsi dohánymag.
– Igen nagy kedvem jött hozzá.
– Akkor rajta. Seregélyes igen elmaradt község a termelési szerződések terén. A szomszédos községek mind 100%-on felül kötöttek szerződést, mi meg 50%-nál tartunk. Az jut eszembe, hogy most tanultuk a főiskolán, hogy az állami bevételek 80%-a az állami vállalatok jövedelméből kell származzék. Ebben pedig benne van a dohány is, mégpedig jelentősen.
– A Sándor gyereknek igaza van, mégis rá kellene gyújtanod egy cigarettára, anyjuk!
– Akkor inkább palántázok.
– Akkor Odora elvtárs, bemegyünk magához a sógorral, és megbeszéljük a szerződést.

1954. február 12. 06.00

Bemutató dátuma 1954. február 12.
Rádiós műfaji besorolás Szituációs hangjáték
Bemutató médium Kossuth
Hangfelvételt készítő rádió/műhely neve Magyar Rádió

Vélemény, hozzászólás?